Kirm (Matavz 79'), Koren, Radosavljevic, Birsa középpályás Gerrard, Milner, Barry, Lampard
Novakovic, Ljubijankic (Dedic 62') csatár Defoe   (Heskey 85'), Rooney (Cole J. 73')
Matjaz Kek vezetőedző Fabio Capello
2010. június 23., szerda 18:30

A C csoport utolsó körében Anglia nem túl meggyőző, de elszánt játékkal győzte le a keveset mutató Szlovéniát, és ment tovább csoportmásodikként. Gerrard agilisan futballozott, Rooney sokszor került helyzetbe, de a győztes gólt mégis Jermain Defoe szerezte. Szlovénia kiesett, legjobb embere Handanovic kapus volt.

Feszült hangulatban, küzdelmesen indult az Anglia – Szlovénia-mérkőzés, de a kapura semmi veszélyt nem jelentettek a csapatok. Az első negyedóra végén Lampard 35 méterről is elvállalt egy szabadrúgást, Handanovic vetődve fogta a lövést.

Anglia fokozatosan átvette az irányítást, előbb Rooney alakított ki magának lövőhelyzetet, majd Johnson próbálkozott 25 méterről.  A 20. percben futott végig az első szlovén kontra, de Koren túl sokat várt a lövéssel, így Terry becsúszva mentett.

A 22. percben némileg váratlanul szerezte meg a vezetést Anglia. Milner pontosan csavart középre a jobb oldalról, Defoe megelőzte a védőjét és egyből kapura tette a labdát, Handanovic csak beleérni tudott. Az angolok folyamatosan a tizenhatosra lőtt labdákkal próbálkoztak, a bizonytalan szlovén védelem csak ritkán tudott egyből tisztázni.

A 30. percben Defoe lövését ütötte ki Handanovic, a labda Rooney elé pattant, aki nagyon okosan tette le Gerrardnak két védő közé, de a szlovén kapus az ismétlést is elérte a bal alsó sarok előtt, igaz, majdnem a saját kapujába sodorta a fölötte átpörgő labdát.

A félidő végére leült a meccs, az angolok nem igazán erőltették a támadásokat, Szlovénia tanácstalanul vergődött messze az ellenfél kapujától. Persze az 1-0 mindkét félnek jó volt a másik mérkőzés 0-0-ja miatt.

Rögtön góllal kezdhette volna a második félidőt Anglia. Handanovic mezőnybe öklözött labdáját azonnal visszafejelték, Defoe pedig félig a kapunak háttal állva a bal kapufa mellé emelt. Pár perccel később Gerrard jól ugratta ki Rooneyt, ő egyből középre tette a labdát, de Defoe már hiába lőtt gólt, a játékvezető lest ítélt. (Nem volt az.)

Anglia-Szlovénia összefoglaló

Az 56. percben Terry éles szögből fejelt kapura egy jobb oldali szögletet, de Handanovic védeni tudott. Két perccel később Terry ívelt remek labdát a védelem mögé, Rooney egyedül léphetett ki. A labdaátvétel után egyből lőtt, de Handanovic óriási bravúrral a jobb kapufára tolta a lövést.

Anglia ekkor jól futballozott, de fölénye ellenére a semmiből majdnem kiegyenlített Szlovénia. Egy visszafejelt labda után hatalmas kavarodás alakult ki a tizenhatoson belül, Novakovic és Dedic lövése is levágódott a védőkről, először Terry blokkolt, majd Johnson, Birsa triplázása pedig a bal kapufa mellé szállt.

Hasonlóan az első játékrészhez, a félidő vége megint ellaposodott, az angolok olasz szövetségi kapitánya, Fabio Capello beérte az egygólos vezetéssel, bár az egyenlítés Anglia kiesését jelentette volna. Annyira magabiztos volt, hogy Rooney helyett J. Cole-t hozta be szűk húsz perccel a vége előtt - a MU-csatár bokája nem bírta - , majd másik ékjét, Defoe-t is levitte. (A ritkán gólképes Heskey jött be.)

Szlovéniában kevés erő volt, de a 90. percben így is egyenlíthetett volna, de a tizenhatoson éppen belül, kritikus helyzetben remekül csúszott be Upson, és megmentette Angliát.

Gerrardék végig hatalmas iramban játszottak, a szlovének nem tudtak alkalmazkodni, sokat hibáztak. Az angolok nem futballoztak meggyőzően, görcsös akarással, de szívvel játszottak, főleg Gerrard és Rooney dicsérhető. Megvolt a kellő szerencséjük is, az egész meccsük olyan volt, mintha egy játékképesebb olasz válogatottat láttunk volna.

Győzelmükkel a C csoport második helyén végeztek,Szlovénia a lefújás pillanatában még továbbjutó volt, de az USA Algéria elleni, hosszabbításban szerzett góljával kiejtette.

Fabio Capello, angol kapitány: "Csapatként játszottunk, és harcoltunk, nagyon boldog vagyok. Ez az a válogatott, amelyiket én ismerem. Innentől kezdve bárki ellen bizakodhatunk, ugyanis a játékosaimban nincs már félelem."

Matzaj Kek, szlovén szövetségi kapitány: "Leírhatatlan érzés, de ilyen a sport. Csak remélni tudom, hogy a sorstól egyszer majd visszakapjuk, amit ma elvett. A játékosokat most egy kicsit egyedül kell hagyni, hogy feldolgozzák ezt a nehéz pillanatot."

Az angolok és az amerikaiak a D csoportból kapnak ellenfelet, a Németország – Ghána és az Ausztrália – Szerbia meccset az Indexen élőben megnézheti.